Si pripravljen na nove zmage in začetniške podvige v turnem smučanju?
Vsako leto se vse več ljubiteljev smučanja odloča za aktivnost izven urejenih smučišč v osrčju narave. Kljub temu, da je turno smučanje eden izmed zahtevnejših zimskih aktivnosti, je to še vedno čudovita aktivnost, ki se ti jo splača preizkusiti. Pri turnem smučanju smučaš na neurejenih in neoznačenih območjih. Vendar pa za svoje začetke in suverenost lahko vedno izbereš najbližje urejeno smučišče ali sosednji hrib. Pred začetkom je potrebno nekaj suverenosti na smučeh, na različnih snežnih podlagah. Za popolno uživancijo z razgledi na pobeljene vrhove pa si je pred tem vseeno dobro udeležiti lavinske in SKIMO delavnice.
Za prvi uvod in uvid v nepozabno smučanje po neurejenih pobočjih ti priporočamo udeležbo na enodnevnem tečaju turnega smučanja s krajšo turo preko Rookie Bus-a. Kjer je velik poudarek predvsem na tem, da je zelo primerno za začetnike, saj boš celoten čas smučanja pod budnim očesom strokovnega vodnika. Po osvojenem pomembnem znanju in ko vzpenjanje po urejenih smučiščih postane dolgočasno, pa počasi utrjuješ svoje poti med bolj obiskanimi turno smučarskimi cilji. Preden se pozimi odpraviš v hribe, pa le preveri vremensko napoved, količino na novo zapadlega snega, kako piha veter in nenazadnje nevarnost snežnih plazov.
Za začetek pa najprej potrebuješ smučarsko opremo!
Smuči, pancarji, vezi, smučarske kože in lavinska oprema! Brez teh najpomembnejših začimb na žalost ne gre. V Šport 11 imamo ravno zato pripravljene smučarske sete, kjer lahko izbiraš med svojimi najljubšimi kot tudi po nivoju znanja. Smuči za turno smučanje se od alpskih razlikujejo po tem, da so veliko lažje in omogočajo dobro plovnost v svežem pršiču ter nudijo dobre vozne lastnosti ne glede na podlago. Za začetnike priporočamo nekoliko ožjo smučko, saj je veliko lažja pri vzponu, pri spustu pa ti bo omogočala več manevriranja in lažje zavoje. Ko najdeš idealno smučko, je čas, da poiščeš svoji nogi najbolj prilegajoč pancar.
Tudi tu je potrebno posegati po turno smučarskem čevlju, ki bo tvoji nogi kot ulit, brez preskakovanja ali občutka, da tvoje stopalo med spustom pleše rock'n'roll. Novejši pancarji od svojih predhodnikov zagotavljajo več udobja, nižjo težo in možnost toplotne obdelave, kjer ti prilagodimo školjko in notranji čevelj turnega pancarja glede na obliko noge. Več najdeš tu! Ko tvoja noga najde pravi čevelj zase (žal ga ne izbira naša glava), je čas, da s strokovnim svetovalcem izbereš še prave turne vezi. Vezi izbiraš glede na pancarje, na smučarsko znanje ter na teren smučanja. Glavna lastnost turnih vezi je v tem, da ponujajo možnost hoje po strmini. Prstni predel pancarja, vpet v turno vez in preko vrtišča omogoča dvig stopala. Po osvojenem vrhu, ko je čas za spust, vpneš še petni del in že ploveš po belem puhu. Vendar se tudi vezi razlikujejo med seboj. Ne samo po znamki, temveč tudi po tehničnih lastnostih, teži, načinu vpenjanja in načinu smučanja.
Za vzpenjanje po zasneženi podlagi ti bodo omogočale turno smučarske kože oz. t.i. psi. Kože prilepiš na spodnjo ploskev turnih smuči, jih pripneš na konice smuči s pomočjo zanke za konice in zaponkami. Pri izbiri kož bodi pozoren, iz česa so izdelane ter na njihovo širino in dolžino.
Ko je osnovna smučarska oprema izbrana, nikar ne pozabi na najpomembnejšo sestavino tvoje turne odprave. Lavinsko opremo! Pravilno rokovanje z lavinskim trojčkom in nahrbtnikom te bodo naučili na lavinski delavnici, ki ti jo zelo priporočamo. Več najdeš na Rookie bus.
Če še vedno nisi prepričan, da je turno smučanje prijetna outdoor aktivnost, potem ti priporočamo, da začneš slediti naši ambasadorki Katji Cajnko in spoznaš, s čim vse se sreča začetnik turnega smučanja.