Grega Kofler: Turno smučarski začetki

V prejšnjem članku smo se spoznali s tem, kako se lotiti nakupa in izbrati pravo opremo. Lahko rečemo, da opremo sedaj imamo, kaj pa sedaj? Kje in kako začeti, da bomo to počeli varno in postopoma? O tem smo se pogovarjali z gorskim vodnikom z mednarodno licenco IFMGA Grego Koflerjem.

Zdravo Grega, v zadnjih letih je turno smučanje v izjemnem porastu, vemo pa, da se turno smučanje odvija v gorah, ki imajo svoja pravila. Kako naj se začetnik sploh loti turne smuke?

Vsekakor priporočam, da se udeleži tečaja turnega smučanja (dvodnevnega), kjer bo dobil celostno izkušnjo z vsebinami, ki jih tak tečaj ponuja, in bo nenazadnje pripravljen, da se poda na samostojno pot, seveda v okviru načela postopnosti (od lažjega k težjemu) in zavedanju, da na turni smuki nisi nikoli sam. Na takem tečaju, ki ga izvajamo gorski vodniki se seznani s sledečimi vsebinami: opremo za turno smučanje, oprema za reševanje izpod plazov, tehniko in taktiko vzpenjanja in spusta, nevarnosti v gorah pozimi, tehniko in taktiko smučanja, prerezom snežne odeje in vrste snežne podlage, preizkusi stabilnosti snežne odeje, pravilnimi postopki ob nezgodi – iskanje s plazovnim trojčkom, sondiranjem in postopki gorske reševalne službe, situacijskimi vajami reševanja izpod plazov ter turami prilagojenimi znanju skupine.
Seveda ne morem zahtevati, da se bodoči turni smučarji udeležujejo tečajev, svetujemo pa, da če že pričnejo sami, da se zadeve lotijo z največjo mero odgovornosti. "Sam pa ne pomeni čisto sam" ampak v družbi isto mislečih z vrhano mero znanja.
Praksa je pokazala, da se tečajev turne smuke udeležujejo tudi taki, ki so pričeli samostojno, saj so prišli do zaključkov, da so se bodisi lotili napačno (lastna slaba izkušnja) ali pa jim preprosto primanjkuje znanja, za varno udejstvovanje pri najlepši športni dejavnosti.

Grega Kofler plazovne delavnice

Na trgu se je v zadnjih letih pojavilo kar nekaj ponudnikov tečajev turnega smučanja. Komu gre dejansko zaupati?

Če se pogleda objave na socialnih omrežjih, je to vprašanje za milijon dolarjev, a odgovor je preprost. Pristojnosti za komercialno vodenje tako v domačih gorah kot tudi širom po svetu imajo gorski vodniki z mednarodno licenco IFMGA. Ponudnikov na socialnih omrežjih je veliko in nekateri s pridom izkoriščajo anomalije pravnega sistema. Prihaja do takih anomalij, da socialna omrežja nekoga povzdignejo do te mere, da postane celo alpinist ali vodnik, kar je neverjetno, a realnost je pred našimi očmi. Zato svetujem ljudem, ki se prijavljajo v te tečaje, da vprašajo agencijo, vodnika, športno društvo ipd. s kakšnimi strokovnimi nazivi se ponaša vodnik, ki bo vodil ta tečaj. Tečaj vodi vodnik, v našem primeru gorski vodnik z IFMGA licenco oz. pripravnik za le tega, ki lahko samostojno izvaja komercialno dejavnost v republiki Sloveniji. Slovenska zakonodaje NE pozna bodisi vodnika, vodiča ali inštruktorja turnega smučanja. Pozna po Zakonu o gorskih vodnikih že prej omenjenega oz. po Zakonu o športu strokovnega športnega delavca 2, ki mora biti vpisan v razvid športnih delavcev pri Ministrstvu za šolstvo in šport in mora imeti pridobljeno ustrezno kategorijo v sistemu izobraževanja vodnikov PZS za delovanje v Sloveniji in sicer vodnik PZS kategorije H (zahtevni turni smuki). Poleg tega mora imeti seveda odprt s.p. ali športno društvo (pri slednjem, gre ponavadi za izogibanje plačevanja davkov).
Ostali t.i. vodniki v Sloveniji nimajo pristojnosti izvajanja komercialnih tečajev.
Število gostov je pomemben dejavnik varnosti, kvalitete in strokovnosti izvedbe samih tečajev, zato naj gostje, ki so v skupini nad 7 oseb... , da ne govorim o 20-30 oseb resno razmislijo, kam so se prijavili. Ter si zastavijo pomembno vprašanje: Kako dobro je zagotovljena strokovnost, varnost in kvaliteta izvajanja v tako veliki skupini? Sam delam z majhnimi skupinami nekje 6 do 7 oseb na vodnika. Gost se mora vedno vprašati ali ima agencija, vodnik, športno društvo ipd. sklenjeno zavarovanje za primer odgovornosti in brez kančka dvoma to vprašati tudi osebo, kateri se je prijavila na tečaj.

Kakšna znanja pa začetnik pridobi na takem tečaju turnega smučanja za začetnike?

Znanja morajo biti taka, da se lahko samostojno odpravi na lažje ture in upošteva pri tem načelo postopnosti. Sam sem v hribih že 35 let in na vsako turo pristopam resno in odgovorno, zato z veseljem in vso predanostjo peljem na bele planjave tudi svoje otroke. V uvodu pa je bilo že povedano, da se na tečajih ljudje seznanijo s sledečimi vsebinami: opremo za turno smučanje, opremo za reševanje izpod plazov, tehniko in taktiko vzpenjanja ter spusta, nevarnosti v gorah pozimi, tehniko in taktiko smučanja, prerezom snežne odeje in vrste snežne podlage, preizkusi stabilnosti snežne odeje, pravilnimi postopki ob nezgodi – iskanje z plazovnim trojčkom, sondiranjem in postopki gorske reševalne službe, situacijskimi vajami reševanja izpod plazov ter turami prilagojenimi znanju skupine.

Se pravi lahko rečeva, da se po nekem začetnem tečaju turnega smučanja lahko že sam poda na turno smuko?

Z pridobljenim znanjem na tečajih turne smuke, ki jih prirejamo gorski vodniki, je gost pripravljen na samostojno pot v gore, samostojnost pa pomeni predvsem zaupanje v znanja, ki jih je pridobil in jih bo uporabil pri dejavnosti. Samostojnost ni sinonim, da smo pozimi v gorah sami. Ključno za varnost pri zimskem udejstvovanju v gorah je, da imamo ob sebi tudi partnerja, ki poseduje ista gorniška znanja ali več njih. Le tako bomo lahko uporabili veščine tovariške pomoči v primeru nesreče, ki pa vemo, da nikoli ne počiva.

Na raznih forumih velikokrat ujamemo vprašanja, ali je varno tam in tam, ali je primerno za začetnika itd. Ali lahko predlagava mogoče nekaj lokacij, kamor pa res lahko rečeva, da se lahko vsak začetnik odpravi kadar koli?

Seveda obstajajo take lokacije, ki so relativno varne, a tudi na takih obstajajo pasti predvsem v smislu proženja snežnih plazov, zato mora biti previdnost vedno na mestu. Pred naštevanjem je še enkrat pomembna priprava na turo, kljub relativno varnem terenu.
Primeri takih tur so: Dovška baba, Ptičji vrh, Korenščica, Mrežce, Tromeja, Španov vrh, Lepa Špica, Lepetanka, Ženiklovec....
V primeru ne sigurnosti pa še vedno velja klic. Gorski vodniki se radi odzovemo in nenazadnje pripravljamo tudi organizirane turne smuke za vikende v skupini ali privatne turne smuke, tabore in ostala turno smučarska doživetja.
Zavedanje relativnosti pa je tudi to, da smo že imeli primer smrti na Dovški babi zaradi snežnega plazu, kljub njeni narečni »varnosti«.

Marsikateri začetnik ob nakupu opreme pozabi na plazovni trojček, z odgovorom, da bo hodil samo po varnih terenih. Zelo relativna zadeva kajne?

Sam sem mnenja, da tako kot je v vozilu obvezna oprema: trikotnik, prva pomoč in rezervne luči, bi moral z zakonom počasi postati obvezen tu plazovni trojček ob obveznem izobraževanju seveda. Državi mora biti nenazadnje mar, da s preventivo »povzroči« manjšo porabo javnih sredstev za namene zdravstva.
Tako da JA, plazovni trojček obvezno, s priporočilom po uporabi še plazovnega nahrbtnika. Da se razumemo slednje ne preprečuje smrti, tako kot jo ne varnostni pas v avtu, njihova uporaba (trojček + nahrbtnik) pa vsekakor omogoča večjo možnost preživetja.

Začetniki zelo radi prebirajo forume in socialna omrežja, kjer se najde veliko opisov tur in trenutnih razmer. Kako se je zanašati opisom na teh omrežjih? Nenazadnje, razmere se spreminjajo iz dneva v dan...

Forumi so lahko delček osnove ostalo mora biti LASTNA priprava na turo kjer je zajeto: ime vrha, izhodišče, višina le tega, dostop do njega, višinska razlika ture, predviden čas ture, potrebna oprema za turo, potrebna tehnična oprema za turo (cepin, dereze...), zemljevid območja, kompas, gps sled, ki je zanesljiva, skopiran opis ture, plan B v primeru slabega vremena na dan ture, informacije o plazovni varnosti s strani plazovnih biltenov ARSO in CROSSRISK za Slovenijo, oz. ostalih biltenov od drugih plazovnih služb v tujini, možnost umika, delovanje telefonskega signala na tem področju, obvestilo domačim, kam gremo oz. našega plana B...
Skratka vse za našo varnost in varnost tistih, ki bodo z nami na turi.

Kje pa turni smučar dobi najbolj objektivne in točne podatke o trenutnih snežnih razmerah v gorah?

Sneg je minljiva tvorba in posledično temu so tudi podatki o snežnih razmerah lahko že v krajšem časovnem obdobju netočni. Na tem področju je potrebno biti skrajno previden pri zaupanju. Predvsem na spletnih forumih in družbenih omrežjih.
Še enkrat: izredno velikega pomena je lastno znanje in priprava na ture preko vodnikov, ki obstajajo (slovenska: Veliki turno smučarski vodnik in Najlepši turni smuki avstrijske koroške).
Vsekakor pa koristne podatke dobite na portalih kot so: Snežak, Gore in Ljudje, Turni klub Gora, Slo-Alp....

Grega, hvala za pogovor.

Hvala tudi vam za povabilo in v veselje mi je bilo deliti lastne izkušnje in znanje.

Pa kot vedno: srečno in varno v gorah.